computersecurity.hu
Biztonság az informatikában


Vírusvédelem

A legfontosabb: Tudatos számítógép használat!

A vírusok terjedésével és elhárításával foglalkozó nagy cégeknek van saját honlapja, ahol a friss vírusinformációkat közzéteszik; gyakran hírlevélre is fel lehet iratkozni, ahol az újonnan megjelenő kártékony programokról kaphatunk értesítést. (ugyanakkor hagyjuk figyelmen kívül, ha bárkitől a „legújabb vírusra” figyelmeztető körlevelet kapunk, az ilyen levélben lévő linkekre ne kattintsunk rá! - lásd: hoax)

vírusvédelem

A vírusok ellen védelmet jelenthet, ha a számítógépünkre víruspajzs programot telepítünk, amely állandóan figyeli a rendszert (letöltött és indított programokat, e-maileket, az operatív memóriaváratlan lefoglalását). A merevlemeznek a víruspajzshoz tartozó víruskereső programmal időnként történő teljes átvizsgáltatása is lényeges védelmi elem. A kártékony programok másik fajtája, aspyware-ek ellen külön arra készített keresőszoftverek segítenek.

Vírus vagy más kártevő azonosítása esetén nem szabad pánikba esni, kapkodni. Gondosan tanulmányozzuk a program üzenetét, esetleg jegyezzük fel a kártevő megadott nevét (pl. "Win32.Lareg") és a fertőzést hordozó fájl megadott nevét, majd válasszunk a felkínált lehetőségek közül. Ilyen lehetőség szokott lenni az, hogy a program használatba veszi vírusirtóképességét, és a vírus kódját az azt hordozó fájlból kitörli. Ennél radikálisabb, de biztosabb eredményt ad, ha a fertőző (fertőzött) fájl törlését engedélyezzük. Viszont mivel könnyen lehet, hogy az így törölt fájl hiányozni fog valamely programunk működéséhez, jobb megoldás, ha engedjük a fájl karanténba helyezését. Ekkor a fájl nem törlődik teljesen, de az adott helyéről egy külön mappába lesz áthelyezve, működésképtelenné tett állapotban. Előfordul, hogy a víruspajzs riasztást ad olyan fájl esetében is, amely nem tartalmaz vírust, csak valamelyik vonása összetéveszthető teszi a víruspajzs számára egy ismert vírussal. Ez kideríthető úgy is, hogy a karanténban levő fájlt egy másik víruskeresővel is megvizsgáltatjuk, és annak a jelentését is figyelembe vesszük. Ha úgy gondoljuk, hogy a riasztás téves, akkor a fájl a karanténból visszahelyeztethető az eredeti helyére.

A víruskereső programok legjobbjai számos (laikus által nehezen értelmezhető) beállítási lehetőséget kínálnak, amelyek révén a program által átvizsgálandó területek, mappák, fájlok határozhatók meg, valamint az átvizsgálás módszerei és alapossága állíthatók be. Két tényező áll egymással szemben: ha a vizsgálat alaposságát erősre állítjuk, akkor ez lassítani fogja a fájlok olvasását, lassítani fogja a programok működését, ha viszont gyengére, akkor megnő az esélye annak, hogy egy adott vírusfajta átcsúszik a „határzáron”. Emellett az is változhat, hogy a program sok hamis riasztást ad, tehát a túl érzékeny védelmi rendszer ártalmatlan mozzanatokat is vírustámadásnak talál, vagy ellenkezőleg: nem háborgatja a felhasználót a sok hamis riasztással, hanem túl lezserré válik az ellenőrzés, és szintén átcsúszhatnak rajta valódi vírusok. A víruskereső programok optimális behangolásához, valamint a talált vírusokkal esetleg elvégzendő ellenőrzésekhez és biztonsági műveletekhez sosem fölösleges tapasztalt, hozzáértő „számítógépes” segítségét is kérni.

A víruskeresők gondoskodnak arról, hogy a vírushordozóként azonosított fájl ne induljon el, tehát amikor a vírusriasztást megkapjuk, akkor a vírus még nem aktiválódott, a pajzs ebben megakadályozta. Emiatt a riasztás nem a megfertőzöttség tényét, hanem csak a fertőzés lehetőségét hordozó fájl felbukkanását jelzi. A fertőzőnek jelzett fájlt ne indítsuk el újra, a vírusosnak jelzett honlapot ne nyissuk meg újra, csökkentendő a fölösleges kockázatot.

Nagyon fontos tudnivaló, hogy a komoly víruskereső és kémprogramkereső programok adatait a gyártó rendszeresen, olykor akár naponta frissíti, új változatokat tesz belőlük letölthetővé. Az új adatok az előző változat óta felbukkant új vírusok jellegzetes részleteinek adatait, vagy az esetleg megfigyelt új fertőzési technikák paramétereit tartalmazzák a víruskereső program részére. Ha tehát a gépünkön levő programok és adatok megsérülése vagy megsemmisülése számunkra jelentős kárt okozna, akkor a keresőprogramokat és a hozzájuk járó adatfájlokat rendszeresen frissítenünk kell, vagyis be kell szereznünk, le kell töltenünk a legfrissebb változatot. Beállítható szokott lenni a programban az a szolgáltatás is, hogy a víruspajzs program bizonyos időnként az interneten keresztül ellenőrzi, hogy a gyártó honlapján megjelent-e új változata akár a kiegészítő adatbázisnak, akár magának a programnak, és ezeket automatikusan le is tölti, használatba is veszi, vagy jelzi a felhasználónak a frissítés lehetőségét és esedékességét.

A számítógépre telepített tűzfal program nem védi a gépet a vírusfertőzés ellen, nem jelzi a fertőzött fájlokkal való találkozást, mert nem ez a feladata. De a tűzfal az általa védett hálózat gépei között a háttérben észrevétlenül közlekedni próbáló vírusprogramok mozgását, behatolását megakadályozhatja. A tűzfal mellé víruspajzsra is szükség van a biztonsághoz.

Figyelem! A víruskereső programok többnyire csak azokat a kártevőket tudják felismerni és a működésüket megakadályozni, amelyeket a víruskereső gyártója már megismerhetett, a jellegzetességeit kielemezhette. Az általa még sosem látott, új, esetleg újszerű fertőzési technikát is használó kártevőt a pajzs még nem fogja felismerni, mindaddig, amíg a gyártó egy erre a típusra is kiterjedő védelmet nem dolgoz ki, és amíg mi azt a gépünkre nem tettük. Ezért sosem feledhető az a tény, hogy a víruskereső használata nem jelent tökéletes biztonságot, sosem zárható ki teljesen a megfertőződés veszélye. Ebből következően bármikor megtörténhet, hogy a gépünkön levő programok és dokumentumok megsérülnek vagy törlődnek, nem beszélve az időnként szükségképpen bekövetkező műszaki meghibásodásokról. Az ezen események által okozott kár enyhítésére az egyetlen kellően biztos megoldás a gépünkön tárolt értékesebb, esetleg pótolhatatlan, egyedi dokumentumok, képek, videók, hanganyagok, programok egy másolatát őrizni, méghozzá másik, független tárolóeszközön (DVD-n, pendrive-on, másik, kivehető merevlemezen). Az sem nevezhető nevetséges óvatosságnak, ha a valóban kritikus fontosságú anyagok másolatát egy másik helyen tároljuk, persze megfelelő körülmények között. Ha ugyanis a számítógépben valami kár esik, például egy vírus megsemmisíti a rajta tárolt anyagokat, akkor nem reménykedhetünk azok helyreállításában, és csak annyi menekült meg a csapás során,amennyi a tartalékmásolatokban a rendelkezésünkre áll. A másolatkészítés, archiválás nagyon kényelmetlen, időrabló tevékenység, de egy számítógépes „katasztrófa” esetére az egyetlen túlélési lehetőséget jelenti. A munkahelyi számítógépeken tárolt anyagok archiválását a rendszergazda vagy legalább egy rendszeres karbantartást végző informatikus megoldja, de az otthoni számítógépek karbantartása a felhasználó feladata, amit elhanyagolni kockázatos dolog.

A fertőződés kockázatát csökkenti, ha az operációs rendszerünket, a böngészőt és a levelezőprogramot rendszeresen (automatikusan) frissítjük, így a már felismert hiányosságok nem maradnak nyitva a kártevők számára.

Vírusírtók fajtái

Egyedi számítógépek védelmére szolgáló megoldások

Egyedi számítógépek védelmére optimalizált megoldások. Általában a rendszerkövetelmények csak egyedi gépes operációs rendszereket támogatnak, és nincs felkészítve a távoli menedzselhetőségre és a hálózatos környezetre.

Rendelkezik minden olyan szükséges grafikus kezelőfelülettel, amelyen keresztül felhasználószintű ismeretekkel kezelhető a szoftver.

Egyszerű vírusirtó 

Kizárólag antivírus megoldást tartalmazó szoftver. Bár egyre több funkciót zsúfolnak bele a gyártók, az egyes megoldásokban mégis megkülönböztethető, hogy ez a megoldás nem tartalmaz tűzfalat, webtartalom-szűrőt, adatmentést. Egyes gyártók a kémprogramvédelmet már integrálták az egyszerűbb megoldásban.

Komplex internetbiztonsági megoldások 

Egyedi számítógépekre kifejlesztett, teljes körű biztonsági megoldást kínáló megoldások. Az általánosan elfogadott, hogy antivírus, tűzfal minimálisan legyen a megoldásban, de webtartalomszűrőt, adatmentést, SPAM szűrést, adathalászat elleni védelmet stb. kínálnak gyártótól függően a komplex kategóriába sorolható megoldások.

Elterjedt vírusírtók

Nod32 antivírus, Avast , AVG antivírus , Panda vírusirtó , Kaspersky Anti-vírus

 

 

Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADrusirt%C3%B3

<< Vissza
Ajánlott
Oldalak
Olcsó cégalapítás akár online cégalapítás, kft alapítás most kedvező árakon szakképzett ügyvédi irodák segítségével
olcsó cégalapítás
Magyarország egyik piacvezető domain és tárhely szolgáltatója egyedi tárhely ajánlatokkal, kedvező .HU és nemzetközi domain regisztrációval, SMTP szerver opcióval várja mindazokat, akiknek fontos honlapjuk biztonsága. Nálunk nincs megállás, miért üzemelte
Domain, tárhely, webtárhely, SMTP, VPS szolgáltatások
Kupon várárlás és bónusz kupon kedvezmények a legújabb csajos kuponok
Kupon, kupon vásárlás, bónusz kupon
A jövő informatikája - innovatív ügyfélszerző IT megoldások mindenkinek!
www.ens.hu
Buszrendelés és buszbérlés, egyéni és szakmai, kis és nagycsoportos kirándulások, városnézések, transzferek bel- és külföldön!
Buszbérlés és buszrendelés
Internet szolgáltatótól független e-mail küldés a világon bárhol mobiltelefon, laptop, vagy tablet segítségével. Legyen saját SMTP kiszolgáló szervere.
SMTP szerver, smtp kiszolgáló, smtp
Honlap és webáruház egyedileg igényesen elkészítve, keresőbarát kivitelezésben! Mindez elérhető árakon, INGYENES Google kampánnyal!
grafikai tervezés, honlap, webáruház, keresőmarketing (SEO), domain és tárhely
Dialekt: hogy EGYET értsünk! A Dialekt Fordítóiroda fiatal, dinamikus fordító és szakfordító csapata tevékenységének és szolgáltatásainak színvonalát képzett fordítóira, szakfordítóira, lektoraira és több éves szakmai tapasztalatra alapozza. Legyen Ön is
Fordítás, szakfordítás, fordítóiroda
hardveres kártevő informatikai biztonság spam trójai tűzfal vírusvédelem
SMTP.hu
DOMAIN NAGYKER - DOMAINEK KERESKEDELMÉVEL FOGLALKOZÓ KIKÖTŐ
Bérlet
Vásárlás
Hirdetnék